Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Czym jest Capoeira?

Czym jest Capoeira?

Capoeira jest to niesamowite połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Przeciętny człowiek może natknąć się na Capoeira na różnego rodzaju imprezach gdzie jest ona prezentowana w formie pokazów, show czy otwartych zajęć. Widząc piękne akrobacje, taneczne ruchy zgrane z muzyką, okrężne kopnięcia oraz efektowne uniki łatwo jest dojść do prostego wniosku: to taniec nie mający nic wspólnego z walką realną. Na tego typu pokazach bardzo często Capoeiristas (osoby ćwiczące Capoeira) decydują się na taką formę show właśnie z tego powodu, że jest ona najbardziej efektowna.

Sztuka walki

Na regularnych zajęciach adept Capoeira najpierw uczy się panowania nad własnym ciałem, ćwiczy koordynację i zdobywa kondycję. Potem przychodzi czas naukę uderzeń i kopnięć przydatnych w realnej walce. Nauka samoobrony jest ważnym elementem zajęć Capoeira.

Markowanie walki oznacza jej sublimację, okiełznanie własnej siły. Ciosy się wyprowadza i wstrzymuje. Na tym polega prawdziwe zwycięstwo.

Muzyka i kultura

Capoeira jest ściśle związana z muzyką. Muzyka jest bardzo ważną jej częścią. Jest to specyficzna muzyka, którą gra się na tradycyjnych brazylijskich instrumentach (berimbau, atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco). Muzyka ta nadaje tempo grze Capoeira oraz określa jej formę. Nauka gry na instrumentach oraz nauka tradycyjnych brazylijskich pieśni Capoeira jest elementem regularnych treningów Capoeira.

Sport i zdrowy tryb życia

Treningi Capoeira nie znają ograniczeń wiekowych. Są silnie ukierunkowane na rozwój psychofizyczny i dbanie o zdrowie. Regularne zajęcia rozwijają kondycję fizyczną, dają wysportowana sylwetkę, gibkość oraz siłę. Przynoszą radość, wyrabiają relaks, wiarę w siebie oraz poprawiają koncentrację i dobre samopoczucie. Na zajęciach promujemy zdrowy styl życia oraz aktywny relaks.

Szacunek

Na zajęciach Capoeira nie ma mowy o podziałach ze względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Capoeira uczy szacunku. Uczy szacunku w stosunku do siebie samego, do swoich partnerów, otoczenia, innej kultury, narodowości czy koloru skóry. Uczy tolerancji i poszanowania cudzej godności.

Poznaj nas lepiej i przeczytaj historię naszego Mestre i grupy Capoeira Camangula.