Aktualnie mie ma żadnych nadchodzących wydarzeń.

Pierwszy trening

Pierwszy trening

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś dołączyć do naszych treningów, ale za bardzo nie wiesz od czego zacząć, podpowiadamy poniżej.

Bez obaw – to nic skomplikowanego! Każda sekcja Camangula w Polsce prowadzi nabór przez cały rok, nie tylko we wrześniu. W każdej chwili możesz dołączyć. Niektóre lokalizacje prowadzą osobne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych, inne łączą grupy wiekowe na wspólnych zajęciach. Każda sekcja/lokalizacja oferuje bezpłatne zajęcia próbne, skorzystaj z nich.

3 kroki do sukcesu:

Znajdź najbliższą lokalizację i nawiąż kontakt

Wybierz miasto, w którym chciałbyś/chciałabyś rozpocząć treningi lub zapisać swoje dziecko.

Zadzwoń lub napisz maila bezpośrednio do trenera w wybranym mieście. Pełna lista szkół i kontaktów znajduje się w zakładce Lokalizacje.

Trener poinformuje Cię, w które dni i godziny odbywają się zajęcia odpowiednie dla Ciebie.

Przygotuj się do pierwszych zajęć

Nie przejmuj się zakupem stroju do capoeira, wybierz wygodne dresy i koszulkę. Buty nie będą konieczne, trenujemy na boso. Jeszcze tylko butelka wody i na początek to w zupełności wystarczy.

Przyjdź na pierwsze zajęcia – witamy w Klubie!

Na pierwszych zajęciach poznasz grupę oraz Instruktora, weźmiesz udział w rozgrzewce i właściwym treningu. Pamiętaj, że trener ma świadomość, iż jesteś początkujący/a i ma na celu przeprowadzić Cię przez cały proces w bezpieczny sposób. Jeśli Twoja kondycja nie jest najlepsza, nie przejmuj się, od tego są właśnie treningi dla początkujących. Jeśli masz jakieś pytania, bądź nie potrafisz/nie możesz wykonywać niektórych ćwiczeń, poinformuj o tym prowadzącego. Na pewno znajdzie sposób na pokonanie trudności lub zaproponuje ćwiczenie zastępcze. I jeszcze jedno, bardzo ważne: pamiętaj, że każdy był kiedyś początkującym – nawet Mistrz.

Najczęściej zadawane pytania

Co zabrać na trening?

Na treningu przyda się wygodny strój sportowy. Nie polecamy spodenek, raczej spodnie dresowy czy getry dla kobiet/dziewczyn. Oczywiście nie można też zapomnieć o wodzie do picia. Przypominamy, że strój do capoeira jest sprawą drugorzędną, przynajmniej na początku, najważniejsze to spróbować i dobrze się bawić.

Czy pierwszy trening jest gratis?

Tak, każda sekcja Capoeira Camangula oferuje testowy trening bezpłatny. Trenuj bez zobowiązań i upewnij się, że taka forma zajęć jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak wygląda trening Capoeira?

Jak dokładnie wygląda trening? To zależy od sekcji. Zwykle jest poprzedzony rozgrzewką i ćwiczeniami rozciągającymi. Jeśli w danej lokalizacji nie ma podziału na osobne grupy dla początkujących i zaawansowanych, trener z pewnością zaproponuje mniej zaawansowane ćwiczenia na początek. W ten sposób nawet jeśli wkroczysz w grupę mieszaną początkująco-zaawansowaną, powinieneś w czasie kilku miesięcy opanować podstawy i z powodzeniem dotrzymywać kroku reszcie grupy. Inni ćwiczący, zwłaszcza zaawansowanie są jak starszy brat czy siostra, którzy czasem również wspomogą dobrym słowem czy wezmą "pod skrzydło" na treningu. Camangula to jedna wielka rodzina i wszyscy traktujemy się z szacunkiem i życzliwością, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Ile trwa trening?

W zależności od grup wiekowych, trening może trwać od 45 min. dla najmłodszych, do 90 min dla dorosłych. Konkretnych informacji zasięgaj bezpośrednio u instruktora w danej lokalizacji.

Kto może trenować Capoeira? Czy jest granica wiekowa?

Jak mawiał kiedyś mistrza Capoeira - Mestre Pastinha - "Capoeira jest dla kobiet, mężczyzn i dzieci, jedynymi, którzy nie powinni jej uprawiać są Ci, którzy nie chcę". Nie ma górnej granicy wieku, w którym można trenować, natomiast dolna granica zależy od grup wiekowych w danej lokalizacji i może to być nawet od 4 roku życia.

Nigdy nie ćwiczyłem /am sztuk walki. Czy sobie poradzę?

To naturalne, że masz obawy przed pierwszymi zajęciami. Pytania czy sobie poradzę, czy jestem wystarczająco rozciągnięty, czy mam dobrą kondycję i siłę do robienia pompek i wszystkich innych ćwiczeń? Oczywiście do grupy dołączają osoby o bardzo różnym przygotowaniu fizycznym, jedni już coś trenują, inni dopiero wstali z kanapy i chcieliby zacząć się ruszać, jeszcze innych motywuje zrzucenie kilka zbędnych kilogramów. W każdym przypadku rolą trenera jest dopasować ćwiczenia i ich intensywność do możliwości nowego adepta. Trening ma być przede wszystkim bezpieczny. Co nie oznacza, że trening nie będzie męczący! Dlatego nie bój się porządnie spocić, a pierwsze zakwasy szybko miną, kluczem jest systematyka i pozytywne nastawienie. Do odważnych świat należy!

Czy ja albo moje dziecko może zostać pobite na zajęciach?

To bardzo ważne pytanie. Balans pomiędzy walką a "tańcem" w capoeira wynika z kilku aspektów. Pierwszym jest ogólny profil grupy Camangula, która jest nastawiona na rywalizację sportową i na późniejszym etapie dochodzi do kontaktu z przeciwnikiem. Kolejnym czynnikiem jest temperament i osobiste podejście danego trenera. Jedni umieszczają trochę więcej technik "bojowych" w treningu, inni kładą nacisk na akrobacje, jeszcze inni na pracę z ciałem i ruchem. Niezależnie od wszystkich powyższych czynników, na pierwszym etapie rozwoju (powiedzmy pierwszy sezon treningowy) bardzo rzadko dochodzi do kontaktu fizycznego. Trening polega na powtarzaniu technik, zwiększaniu zakresu ruchu przy kopnięciach i unikach. Uczymy podstawowych "figur", ćwiczeń wprowadzających do nauki akrobacji itd. Gra capoeira polega na "pytaniu i odpowiedzi", na każde kopnięcie odpowiadamy unikiem. uważając przy tym, aby nie zrobić krzywdy partnerowi. Do świadomej rywalizacji, prób obalenia przeciwnika czy trafienia dochodzi dopiero w późniejszych latach treningu, a i to jest indywidualnym wyborem każdego ćwiczącego. Każdy sam stawia granicę pomiędzy walką a grą.

Niezależnie od poziomu rywalizacji sportowej, nie tolerujemy zachowań agresywnych, ani takich, które zagrażałyby zdrowiu ćwiczącym. Poczucie bezpieczeństwa i zachowanie godności osobistej ucznia jest dla nas priorytetem.

Czy akceptujecie karty sportowe jak Multisport itd.?

Niektóre z sekcji (Klub Sportowe) honorują karty typu Multisport i tym podobne. Na to pytanie najlepiej odpowie trener w danej lokalizacji.